Viva il Papa Francesco!

IMG_4393.JPG

Powoli opada kurz na płycie katowickiego lotniska Muchowiec. W ramach Światowych Dni Młodzieży zakończył się właśnie etap Dni w Diecezjach. Część młodych dotarła już do Krakowa, część jest w drodze, a część dopiero wyruszy. Ten okres przejściowy to doskonała okazja by podsumować centralne wydarzenie dni w Diecezji Katowickiej.

Na czas tegorocznych ŚDM w Krakowie nasza diecezja przybrała nazwę biblijnej Góry Karmel. Góra ta nierozłącznie związana jest z prorokiem Eliaszem, którym Bóg posłużył się na tej właśnie górze by objawić swą moc i ujawnić fałsz kapłanów Baala.

Sobotnie spotkanie młodych ludzi z całego świata, którzy przybyli do naszej diecezji, w pewien sposób nawiązywało do tej biblijnej historii. Z całą pewnością tego dnia został obalony jeden mit: “młodzież unika Kościoła”. Gdy spojrzy się w oczy tysięcy młodych ludzi, którzy wspólnie wielbią Boga, można być spokojnym o przyszłość chrześcijaństwa. Kapłani “Baala współczesności” są zmuszeni uznać wyższość Jedynego Boga noszonego w młodych sercach całego świata.

Hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” zobowiązuje – nie mogło być inaczej – spotkanie rozpoczęliśmy od Koronki do Bożego Miłosierdzia. Odmówiliśmy ją wspólnie w kilku językach. Modlitwę poprowadził Arcybiskup Wiktor Skworc z pomocą przedstawicieli młodzieży.

Po doświadczeniu wspólnej modlitwy przyszedł czas na spektakl teatralno-muzyczny “Jak Ogień” ukazujący historię biblijnego Eliasza w nowoczesnej aranżacji. Zarówno oprawa muzyczna jak i gra aktorska zachwyciły z pewnością niejedną osobę. Na scenie pojawili się nawet… motocykliści z katolickiego klubu motocyklowego Soul Hunters!

Jednak ani przedstawienie, ani nawet wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia nie mogły być centralnym punktem tego Międzynarodowego Dnia Wspólnoty. Ponieważ prawdziwego zjednoczenia z Bogiem i z drugim człowiekiem można doświadczyć tylko w jeden sposób – przeżywając wspólnie Eucharystię.

Z całą pewnością większość zgromadzonych osób nigdy wcześniej nie miała okazji uczestniczyć w tak uroczystej międzynarodowej Mszy Świętej. Przewodniczył jej Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki. Wraz z nim celebrowało ją wspólnie kilkunastu biskupów (m.in. biskupi pomocniczy Adam Wodarczyk i Marek Szkudło, arcybiskup senior Damian Zimoń, nuncjusz apostolski Celestino Migliore i wielu biskupów z zagranicy), a także ponad dwustu kapłanów z parafii naszej diecezji i opiekunów grup z całego świata. Od strony muzycznej liturgię uświetniał zespół “Twoje Niebo” wraz z chórem młodzieży naszej diecezji. Warto wspomnieć, że wśród chórzystów było wielu przedstawicieli Ruchu Światło-Życie.

Liturgia Słowa miała charakter międzynarodowy – czytania zostały odczytane w kilku językach. Homilię wygłosił arcybiskup Wiktor Skworc. Na początku biskup przywitał się z młodzieżą w kilku językach świata. Powitanie to zdecydowanie zmniejszyło dystans zarówno między kaznodzieją a młodzieżą, jak i między samymi młodymi. Zawiązała się prawdziwa wspólnota.

Biskup w homilii duży nacisk kładł na to, byśmy osobiście swoje życie ofiarowali Chrystusowi. Nawiązał on przy tym do trwającego Roku Miłosierdzia. “Rok łaski od Pana trwa!”. Biskup zachęcił młodych, by nie wahali się sięgnąć po tę łaskę Bożego Miłosierdzia “tu i teraz!”. W nawiązaniu do biblijnej postaci proroka Eliasza dodał on także, byśmy rozprawili się z bożkami, o których dobrze wiemy, że są w naszym życiu. Kończąc homilię biskup życzył młodym dobrej podróży i spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Arcybiskup Wiktor Skworc kilkukrotnie podczas całej Eucharystii nazwał papieża Franciszka “prorokiem”.

Po homilii wspólnie odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Następnie zanieśliśmy do Boga prośby w kilku językach świata.

Po zakończeniu uczty duchowej była chwila przerwy na ucztę dla ciała. Ludzie tłumnie oblegali więc stoiska z kiełbasą z grilla i zimnymi napojami. Część osób udała się także na różne inne stoiska, m.in. wydawnictw katolickich.

Kiedy już wszyscy się posilili, przyszedł czas na drugą (po Bogu) gwiazdę wieczoru – zespół Colony House ze Stanów Zjednoczonych rozgrzał publiczność do czerwoności. Ale dopiero gdy do składu dołączył Steven Curtis Chapman publiczność wręcz zapłonęła. Dźwięki uwielbienia płynęły ze sceny w stronę publiczności, zaś publiczność chętnie włączała się we wspólny śpiew zachęcona przez artystów.

Tak rozpaloną uwielbieniem publiczność po artystach zza oceanu przejął nasz rodzimy zespół TGD. Muzyką z najnowszej płyty “Wracam do domu” oraz kilkoma utworami znanymi z poprzednich krążków podtrzymał on żar modlitewny, wnosząc jednocześnie trochę spokoju i nastroju medytacji. Swój występ zespół zakończył utworem “Święty, Święty, Święty” zaśpiewanym w pięciu językach. W tym nastroju uwielbienia i wyciszenia zespół zostawił zgromadzonych młodych ludzi.

W trakcie całego wydarzenia młodzież reagowała bardzo entuzjastycznie. Często można było usłyszeć skandowane przez różne grupy hasła, m.in. “Papa Francesco!”, czy też okrzyki własne różnych narodów. Kilkukrotnie wybrzmiały hymny narodowe z różnych stron świata (w tym Mazurek Dąbrowskiego), a jednemu z Włochów zaśpiewaliśmy nawet wspólne “Happy birthday”.

Od strony organizacyjnej trudno znaleźć cos, do czego można by się przyczepić. Organizatorzy dopięli wszystko na ostatni guzik, zapewniając zarówno odpowiednie zaplecze techniczne, jak również stoiska gastronomiczne. Dla tych, którym słońce w szczególny sposób doskwierało, dostępne były bramki z mgiełką wodną. Uczestniczącym w wydarzeniu ludziom z całego świata z pewnością przydał się działający podczas całego wydarzenia tłumacz symultaniczny w pięciu językach dostępny na wskazanych przez organizatorów częstotliwościach radiowych.

Z pewnością spotkanie młodych z całego świata na Górze Karmel było wydarzeniem wyjątkowym, które w wielu sercach pozostanie na długo. Z jednej strony radość spotkania z ludźmi z całego świata, z drugiej doświadczenie Żywego Kościoła i prawdziwej wspólnoty. I tylko trochę żal, że takie spotkanie nie może odbywać się częściej… Bo z pewnością był to piękny i niezapomniany czas.

{joomplucat:4 limit=305|columns=3}

Maj 2024

9 maj

Cały dzień
Rozpoczęcie Dni Modlitw do Ducha Świętego w intencji OŻK

11 maj

Cały dzień
29. Międzynarodowe Spotkanie Ruchu Światło-Życie „Parresia” Online
Krąg Diecezjalny – wybory nowej pary diecezjalnej