Przyjdź, Duchu Święty! – trzeci zjazd Szkoły Animatora

Ruah, Paraklet, Duch Prawdy, Duch Pana, Osoba-Miłość, Osoba-Dar – to tylko niektóre z wielu określeń, którymi nazywamy Ducha Świętego. Niezmierzony, Niezgłębiony i Niepojęty był tematem trzeciego zjazdu Szkoły Animatora (15-16 lutego).

Ten, dzięki któremu możemy powiedzieć, że Jezus Chrystus jest Panem; Ten, który działał w Chrystusie i w Niepokalanej, został dany też nam i działa pośród nas także dzisiaj. Podczas wykładu wprowadzającego w treści trzeciego Kroku ku Dojrzałości Chrześcijańskiej poznawaliśmy dokument Ruch Światło-Życie wobec darów duchowych, który wyjaśnia charyzmaty Ducha Świętego oraz podkreśla ich ważne aspekty, między innymi takie jak budowanie jedności i wspólnoty.

Jak mówić, żeby inni słuchali? Jest to z pewnością umiejętność przydatna każdemu animatorowi i nie tylko. W temat umiejętnego mówienia wprowadziła nas Alicja, odpowiedzialna za Diakonię Komunikowania Społecznego. Mówiliśmy o tym, co przeszkadza w komunikacji, jakie są podstawowe jej zasady, czego potrzeba dobremu mówcy. Treści te wzbogacone były w doświadczalne zobrazowanie budowania relacji i praktyczne ćwiczenia aktywnego słuchania.

Czas dla Wspólnoty tym razem przybrał formę „teleturnieju”, który sprawdzał naszą znajomość życiorysu ks. Franciszka Blachnickiego. Dzięki temu odświeżyliśmy naszą wiedzę na temat naszego założyciela tuż przed 33 rocznicą jego śmierci.

W sobotę poznawaliśmy zasady efektywnej komunikacji, natomiast w niedzielę układaliśmy przepis na dobrą dyskusję. Po poznaniu licznych, bo aż dwunastu metod dyskusyjnych, była okazja do zastosowania w praktyce jednej z nich – debaty oksfordzkiej.

Na podsumowanie, przeczytajmy jeszcze treść trzeciego kroku:

Duch Święty namaścił Jezusa; dzięki Chrystusowi i ja otrzymałem Ducha Świętego, który sprawił, że narodziłem się na nowo do życia dziecka Bożego skierowanego w miłości i posłuszeństwie ku Ojcu; dlatego chcę prowadzić życie w Duchu, poddając się Jego tchnieniu i mocy.

Wszystkim animatorom życzymy odwagi i pragnienia poddawania się tchnieniu Ducha Świętego, który ożywia serca!

Wrzesień 2023

29 września – 1 października

Rekolekcje dla par rejonowych (nowych i dla tych, którzy jeszcze nie byli). Olsztyn, koło Częstochowy

Październik 2023

8 października

Cały dzień
I Diecezjalna Diakonia Jedności (DDJ)

9 października

18:00
I Dzień Wspólnoty Moderatorów i Odpowiedzialnych (DWMiO)

Newsletter

Zapisz się, by regularnie otrzymywać powiadomienia o nowych treściach!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.