Pomóżcie Kościołowi, by pozostał młody!

IMG_3491.JPG

W minioną Niedzielę w katowickiej katedrze Chrystusa Króla odbył się Światowy Dzień Młodzieży. Młodzi z całej archidiecezji zebrali się na uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył arcybiskup Wiktor Skworc. W raz z nim Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Marek Szkudło, Adam Wodarczyk, Grzegorz Olszowski, a także arcybiskup senior Damian Zimoń oraz wielu duszpasterzy z całej diecezji, którzy wraz z młodymi przybyli do katedry.

W trakcie homilii arcybiskup odniósł się do słów papieża zawartych w dokumencie “Christus Vivit”, który jest podsumowaniem synodu poświęconego młodzieży i powołaniu. Biskup, w oparciu o wspomniany dokument, omówił trzy prawdy ważne dla naszego życia:

  • “Prawda pierwsza: Bóg cię kocha! Już w chwili twojego chrztu Bóg wypowiedział nad tobą: Jesteś moim umiłowanym dzieckiem! (…) Zachęcam was: trzeba się zakochać w takiej miłości. To jest wasze powołanie i wasz przywilej.”.
  • “Prawda druga: Boża miłość zaprasza na drogę zbawienia. Jesteście zaproszeni do podąrzania tą drogą. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił Bóg, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji… od samotności.”
  • “Prawda trzecia: Trzecią prawdą jest fakt, że Jezus wciąż żyje. Jest obecny w szczególny sposób w czasie każdej Eucharystii. To jest pewność jaką mamy: Jezus jest wiecznie żywy! Trzymając się go będziemy żyli i bez przeszkody przejdziemy przez wszystkie formy śmierci i przemocy.”

Biskup odniósł się także do hasła tegorocznych Światowych Dni Młodzieży “Oto ja, Służebnica Pańska. Niech mi się stanie według Słowa Twego.” “[Maryja] wyraziła gotowość do wypełniania swego powołania i swoje powołanie wypełniała do końca, do tego stopnia, że stała się i jest naszą matką. I teraz swoim macierzyństwem nas obejmuje. Jezus w swej miłości dał nam swoją matkę za matkę naszą.”

Arcybiskup Wiktor Skworc poruszył również temat powołania. “Na drodze krzyżowej, kiedy ją przeżywacie, odkrywacie swoje powołanie. Potrzebne jest rozpoznanie: Po co jestem stworzony? Z jakiego powodu chodzę po tej ziemi? Jaki jest plan Boga względem mojej osoby, mojego życia? Moi drodzy, doświadczenie mówi: tylko idąc z Chrystusem i za Chrystusem odkryjecie sens życia. Będziecie zdolni do podjęcia trwałych decyzji.”

Biskup zakończył homilię prośbą: “Pomóżcie Kościołowi, bo jesteście Kościołem. Ale pomóżcie Kościołowi, by pozostał młody świeżością Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu!”

Każdy uczestnik święta otrzymał bezpłatne wydanie Gościa Niedzielnego, książkę “Wołanie Boga” zawierającą opis sylwetek patronów ŚDM w Panamie, a także słodki poczęstunek.

 

Wrzesień 2023

29 września – 1 października

Rekolekcje dla par rejonowych (nowych i dla tych, którzy jeszcze nie byli). Olsztyn, koło Częstochowy

Październik 2023

8 października

Cały dzień
I Diecezjalna Diakonia Jedności (DDJ)

9 października

18:00
I Dzień Wspólnoty Moderatorów i Odpowiedzialnych (DWMiO)

Newsletter

Zapisz się, by regularnie otrzymywać powiadomienia o nowych treściach!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.