Oaza na studenckiej pustyni

DSC_0293.JPG

Autorem tekstu jest Piotr Niedźwiadek

    7 listopada przy Duszpasterstwie Akademickim „Zawodzie” odbyło się pierwsze spotkanie dla studentów pragnących formować się w charyzmacie Ruchu Światło-Życie.

Życie studenckie ma swoją specyfikę, między innymi w aspektach osobowościowych, czasowych i przestrzennych. Podjęciu nauki na uczelniach wyższych towarzyszy konkretna zmiana rzeczywistości człowieka, to czas wchodzenia w dorosłość, dokonywania wyborów na całe życie, co często jest związane z koniecznością przeprowadzenia się z dala od domu. Ta nowa sytuacja prowadzi do zadania pytania – gdzie znaleźć oparcie, gdzie szukać światła dla mojej codzienności?

     „W Jezusie Chrystusie” – brzmi odpowiedź osób, które zdecydowały się podjąć drogę Ruchu. Jest też jeszcze jedna prawidłowość: łączy je to, co je dzieli – miejsce zamieszkania. Wspólnota utworzona została przez osoby z wielu diecezji: częstochowskiej, gliwickiej, sosnowieckiej i katowickiej. W ten sposób wspólnota akademicka okazuje się oazą dla osób, które nie są w stanie czerpać przy swojej rodzinnej parafii, a także miejscem posługiwania studentów dla studentów.

 

W trakcie spotkania utworzono dwie grupy formacyjne: przygotowujących się do ONŻ I oraz ONŻ III.

Po wprowadzeniu, i następujących po nim kwestiach organizacyjnych, animatorzy wraz z księdzem podzielili się z obecnymi osobistym doświadczeniem Ruchu. W szczególny sposób w wypowiedziach wybrzmiała rola Ruchu w przygotowywaniu człowieka do przyjęcia Jezusa jako Pana i wychowaniu człowieka do dojrzałej wiary wyrażającej się w konkretnej odpowiedzialności za Kościół. Zarysowano także wizję formacji, wyrażającej się w elementach Światło-Życie – Nowy Człowiek – Nowa Wspólnota – Nowa Kultura.

O powstaniu tej wspólnoty zdecydował Duch Święty, co podkreśliły słowa jednej z uczestniczek: „Niesamowitą łaską jest wewnętrzne przekonanie „chcę należeć do wspólnoty”, właśnie to do mnie dotarło”. A my już teraz dziękujemy Bogu, że obdarzył nas właśnie taką łaską.

 

Kiedy?  Każdy czwartek o godzinie 17:20

Gdzie?  Budynek parafialny przy kościele pw. Opatrzności Bożej w Katowicach Zawodziu (obok Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach) – salki na piętrze

 

Klinkij tutaj, aby przejść na stronę DA Zawodzie na Facebooku. Koniecznie kliknij “Lubię to!” 🙂

Wrzesień 2023

29 września – 1 października

Rekolekcje dla par rejonowych (nowych i dla tych, którzy jeszcze nie byli). Olsztyn, koło Częstochowy

Październik 2023

8 października

Cały dzień
I Diecezjalna Diakonia Jedności (DDJ)

9 października

18:00
I Dzień Wspólnoty Moderatorów i Odpowiedzialnych (DWMiO)

Newsletter

Zapisz się, by regularnie otrzymywać powiadomienia o nowych treściach!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.