Na Trzech Króli – Gwiazda Nowej Ewangelizacji

DSC_0116.JPG

W świąteczny, długi i wyjątkowo mroźny weekend w Wiśle Jaworniku znów spotkała się grupa animatorów – to już trzeci zjazd Szkoły Animatora 2016-2018. Pogłębialiśmy temat drugiego drogowskazu ku dojrzałości chrześcijańskiej, czyli temat Niepokalanej.

Temat Maryi poruszany był na spotkaniach w grupach: między innymi w kontekście wiary i wiedzy oraz Matki Bożej jako wzoru animatora. Wszyscy czytali encyklikę Jana Pawła II, wysłuchaliśmy konferencji na temat maryjnego charakteru Ruchu Światło-Życie. Jednak pamiętając słowa z ostatniego zjazdu – teoria teorią, a praktyka? Oprócz modlitwy szukaliśmy odpowiedzi na pytanie kim tak naprawdę jest dla nas Maryja?

 

– Maryja stanowi dla mnie wzór wszystkich cnót. Jest doskonałą pośredniczką między mną a Jezusem. I jako typ Kościoła: Matka i Oblubienica, łatwiej jest zrozumieć rolę Kościoła w świecie – mówi Magda.

Karolina dzieli się swoim odkryciem z lektury – W mojej głowie kult maryjny i kult Chrystusa zawsze istniały osobno, a przecież gdyby nie Maryja nie byłoby ciała Chrystusa! Czyli nie byłoby Eucharystii! Zapadło mi w pamięć też to piękne zdanie, że Maryja „jest jakby zwierciadłem, w którym odbijają się w sposób najgłębszy i najprostszy wielkie dzieła Boże”

Magda z tej samej grupy opowiada o tym, dlaczego Maryja od zawsze jest jej bliska – Przez różne pielgrzymki do miejsc kultu maryjnego, różaniec i nabożeństwa – bardzo lubię październikowe i majowe nabożeństwa, litanię loretańską – Maryja zawsze była dla mnie wzorem.

A co to piękne sformułowanie „Maryja jako wzór” znaczy dla mężczyzn?

– Dla mnie Maryja jest przykładem wiary niezachwianej, w każdej sytuacji życiowej – mówi Krzysztof.

Marcin wskazuje na trzy cechy, które uważa za najważniejsze u Maryi – Jest dla mnie wzorem w swojej konsekwencji, zaufaniu oraz konkretności.

Będąc w jawornickim domu miało się wrażenie, że z zewnątrz cały paruje – tak było w nim ciepło, nie tylko od kominka, ale od intensywności tego czasu. Nasi goście opowiedzieli o specyfice Oaz Dzieci Bożych. Usłyszeliśmy również od reprezentacji Diakonii Komunikowania Społecznego o wizerunku w sieci. Jesteśmy już także świadomi manipulacji faktami, jakie dokonują się w mediach. Temat manipulacji powrócił na warsztatach, uczyliśmy się jak odróżnić ją od motywacji, jak je rozgraniczać i w jaki sposób motywować – również siebie samego. Temat bardzo dobry na początek roku i wyznaczanie sobie konkretnych postanowień.

W wyjątkowej kaplicy Chrystusa Sługi odnowiliśmy przyrzeczenia chrztu świętego, a do naszych domów i wspólnot niesiemy po raz kolejny świadomość, że Bóg zniża się do poziomu człowieka, aby go podnieść i zaprosić go na wspólną wędrówkę – a my odpowiadając pozytywnie na Słowo mamy tak samo zapraszać innych do tej niesamowitej przygody. Wszystkie te drogi oświetla Gwiazda Nowej Ewangelizacji – Maryja.

Wrzesień 2023

29 września – 1 października

Rekolekcje dla par rejonowych (nowych i dla tych, którzy jeszcze nie byli). Olsztyn, koło Częstochowy

Październik 2023

8 października

Cały dzień
I Diecezjalna Diakonia Jedności (DDJ)

9 października

18:00
I Dzień Wspólnoty Moderatorów i Odpowiedzialnych (DWMiO)

Newsletter

Zapisz się, by regularnie otrzymywać powiadomienia o nowych treściach!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.