Adoracja Dzieciątka Jezus DK Archidiecezji Katowickiej 2018

   

Adoracja Dzieciątka Jezus DK Archidiecezji Katowickiej – Wigilia Święta Świetej Rodziny 2018

 

Przybieżeli do Betlejem pasterze,
grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.
Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!

 

29 grudnia Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach wypełniła się rodzinami Domowego Kościoła archidiecezji katowickiej. Jak pastuszkowie do Betlejem, tak członkowie Oazy Rodzin przybieżeli do Katowic, by wspólnie adorować Dzieciątko Jezus.

 

Oddawali swe ukłony w pokorze,
Tobie z serca ochotnego, o Boże!
Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!

 

Spotkanie rozpoczęło się oddaniem z ochotnego serca, pokornego pokłonu Bogu, podczas Eucharystii, którą celebrował biskup pomocniczy ks. Marek Szkudło.

 

Anioł Pański sam ogłosił te dziwy,
których oni nie słyszeli, jak żywi.
Chwała na wysokości, chwała na wysokości,a pokój na ziemi!

 

Podczas głoszonej homilii biskup, nawiązując do refrenu śpiewanego podczas mszy św. psalmu: „Niebo i ziemia niechaj się radują”, powiedział, że tajemnica Bożego Narodzenia jest spotkaniem nieba i ziemi. Czas świąt się nie skończył. Od czasu narodzin Boga-człowieka nie ma czasu zwykłego. On jest niezwykły, bo przeniknięty Bożą obecnością!

 

Dziwili się napowietrznej muzyce
i myśleli, co to będzie za Dziecię?
Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!

 

W zdziwienie wprawiły niezwykłe słowa papieża Franciszka, zacytowane przez biskupa podczas homilii:
„Obchodzenie Bożego Narodzenia to przyjęcie na ziemi niespodzianek Nieba. Nie można żyć „przyziemnie”, kiedy Niebo przyniosło na świat swoje nowości. Boże Narodzenie rozpoczyna nową erę, w której życia się nie programuje, ale się daje; gdzie już nie żyje się dla siebie, według własnych upodobań, ale dla Boga; i z Bogiem, ponieważ od Bożego Narodzenia Bóg jest Bogiem-z-nami. Przeżywać Boże Narodzenie to dać się wstrząsnąć Jego zaskakującą nowością. Narodziny Jezusa nie zapewniają uspokajającego ciepła w kominku, ale boski dreszcz, który wstrząsa historią”.

 

Oto Mu się wół i osioł kłaniają,
trzej królowie podarunki oddają.
Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!

 

Nawiązując do Ewangelii biskup powiedział, że trzeba tak jak Symeon wziąć Jezusa w objęcia, przytulić, przylgnąć do Niego, przyjąć Go jako Pana i Zbawiciela. Dać się prowadzić Duchowi Świętemu i widzieć Jezusa w małżonku i swoich bliskich. Zażyłość z Bogiem daje nam światłość, o której mówi Jan w pierwszym czytaniu: „Kto miłuje swego brata, ten trwa w światłości i nie może się potknąć” (1 J 2, 10).

 

I anieli gromadami pilnują,
Panna czysta wraz z Józefem piastują.
Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!

 

Biskup powiedział także, że nie można żyć przyziemnie, kiedy Niebo przyniosło Jezusa! Małżeństwo jest pomysłem Boga, więc nie można go wymyślać, zmieniać. Domowy Kościół jest znakiem dla współczesnego świata. By być wiernym charyzmatowi Ruchu Światło-Życie, trzeba go poznawać przez udział w rekolekcjach, przeżywać formację, z której wynika służba, przyjmowanie posług. To znak zanurzenia się w tajemnicy Boga z nami. Ważne jest też, by księża chcieli każdy swój wolny czas poświęcać na spotkania z rodzinami. Niech to Boże Narodzenie nas wzmocni, niech nami potrząśnie, aby nie żyć przyziemnie, ale żyć dla Boga i z Bogiem, pamiętając, że od Bożego Narodzenia Bóg jest z nami.

 

Poznali Go Mesyjaszem być prawym,
narodzonym dzisiaj Panem łaskawym.
Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!

 

Po Eucharystii, śpiewem kolęd, rozważaniami i modlitwą, rodziny adorowały Dzieciątko Jezus. Spotkanie zakończyła agapa, podczas której również nie zabrakło wspólnie śpiewanych kolęd i pastorałek pod przewodnictwem moderatora Domowego Kościoła archidiecezji katowickiej ks. Krzysztofa Jarczyka. W spotkaniu uczestniczył także moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji katowickiej ks. Waldemar Maciejewski.

 

My Go także Bogiem, Zbawcą już znamy
i z całego serca wszyscy kochamy.
Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!

 

Anna Zagalska

 

 

           

 

Wrzesień 2023

29 września – 1 października

Rekolekcje dla par rejonowych (nowych i dla tych, którzy jeszcze nie byli). Olsztyn, koło Częstochowy

Październik 2023

8 października

Cały dzień
I Diecezjalna Diakonia Jedności (DDJ)

9 października

18:00
I Dzień Wspólnoty Moderatorów i Odpowiedzialnych (DWMiO)

Newsletter

Zapisz się, by regularnie otrzymywać powiadomienia o nowych treściach!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.