35. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

26 września odbyła się 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Tym razem jej członkowie spotkali się licznie we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim, w kościele p.w. Świętego Krzyża. Po zawiązaniu wspólnoty, wysłuchali konferencji moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie ks. Marka Sędka. Przedstawił on zadania stojące przed Krucjatą. Zaznaczył, że trwanie w abstynencji trzeba uzupełnić działaniem. Zachęcił do podejmowania czynów miłosierdzia, zapobiegających zniewoleniu człowieka. Podkreślił, że punktem wyjścia do takich działań jest zakorzenienie się w Bogu, gdyż bez pomocy Ducha Świętego nie jesteśmy w stanie ani sami wytrwać, ani prowadzić innych. Za najważniejsze i najpilniejsze kierunki działania uznał:
– potrzebę stworzenia Diakonii Wyzwolenia w każdej diecezji, rejonie,
– rozszerzenie dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na uzależnienia nie tylko alkoholowe (stworzenie mapy zniewoleń),
– uaktywnienie członków i mobilizację do angażowania się i współpracy,
– konieczność stworzenia prężnie działającej ogólnopolskiej strony internetowej i zaistnienia KWC na portalach społecznościowych, dla pobudzenia „wielkiej armii zmobilizowanej do walki”.
Po zakończeniu konferencji głos zabrał moderator KWC ks. Wojciech Ignasiak. Potwierdził on potrzebę zanoszenia Nowej Kultury do świata i zaangażowania się w świat internetowy. Zalecił, byśmy przestali być „domowymi kurami”, ale „rozpostarli nasze skrzydła orła” w kierunku działań, które nam pozostawił Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Odczytane zostały słowa byłego moderatora Ruchu Światło-Życie ks. Adama Wodarczyka, obecnie posługującego jako biskup pomocniczy w archidiecezji katowickiej. Wysłuchano świadectw członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Ukazały one siłę modlitwy i postu za ludzi uzależnionych, zapominających o Bogu, który ma dla nich wspaniały plan i może uwolnić z każdego nałogu.
O godzinie 12 uczestnicy pielgrzymki przeszli przez Ostrów Tumski Drogą Krzyżową, której rozważania skłaniały do refleksji związanych z działaniem Ducha Świętego:
Stacja I: Jezus na śmierć skazany – „Potrzebujemy mocy Ducha Świętego”
Stacja II: Jezus bierze krzyż na swoje ramiona – „Duch Święty pomaga przetrwać cierpienia i mieć wrażliwe serce na ludzi”
Stacja III: Pierwszy upadek pod krzyżem – „W duchu łagodności sprowadza się upadających na właściwą drogę i podnosi ku zwycięstwu”
Stacja IV: Pan Jezus spotyka swoją Matkę – „Duch uzdalnia nas do odróżniania swojego krzyża od krzyża uzależnionego bliźniego”
Stacja V: Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Jezusowi – „Duch Święty uczy nas dostrzegać człowieka z jego potrzebami i pomagać mu mądrze, z miłości, a nie z przymusu”
Stacja VI: Weronika ociera twarz Jezusowi – „W mocy Ducha możemy pomagać innym uniezależnić się”
Stacja VII: Drugi upadek pod krzyżem – „W Twoich upadkach Panie jest nasza siła”
Stacja VIII: Jezus spotyka płaczące niewiasty – „W najtrudniejszych chwilach tylko Pan może przynieść wyzwolenie. On chce nam dawać swojego Ducha. Pociesza nas i pragnie, byśmy innych pocieszali Jego pocieszeniem”
Stacja IX: Trzeci upadek pod ciężarem krzyża – „Duch Święty udziela męstwa, byśmy mieli siły przebaczać tym, którzy nas skrzywdzili i odbudować więzi z bliskimi”
Stacja X: Jezus z szat obnażony – „Wzywajmy mocy Ducha, gdy brakuje sił. Ludzie potrzebują, by przez nasze oczy spojrzał na nich Chrystus spojrzeniem miłości bez krzty pożądania”
Stacja XI: Jezus do krzyża przybity – „Gdy nie mamy sił, boimy się, wtedy potrzeba nam zatrzymać się i zawierzyć Bogu. Jezus Chrystus chce to wziąć na swój krzyż i wlać w nas swego Ducha”
Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu – „Wszystkie uzależnienia Jezus złożył swojemu Ojcu. Jego śmierć przyniosła wyzwolenie”
Stacja XIII: Jezus z krzyża zdjęty – „Siła to owoc działania Ducha Świętego”
Stacja XIV: Jezus do groby złożony – „Dla tych, którzy są w Jezusie Chrystusie nie ma potępienia. Moc Ducha Świętego objawiła się wtedy, gdy po ludzku sądząc wszystko się skończyło”
Stacja XV: Zmartwychwstanie – „Droga zwycięstwa prowadzi przez krzyż do zmartwychwstania”.
Podsumowaniem Drogi Krzyżowej były słowa Jana Pawła II: „Świętość to wysoka miara zwyczajnego, codziennego życia”.
O godz. 14 uczestnicy 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył i Słowo wygłosił bp Tadeusz Bronakowski Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Ksiądz Wojciech Ignasiak zaprosił na kolejną Pielgrzymkę, która odbędzie się 24 września w Poznaniu.
Spotkanie zakończyło się agapą, podczas której uczestnicy mogli posilić się bigosem i grochówką, napoić kawą i herbatą, a także zintegrować się podczas wspólnych radosnych zabaw i tańców.

Anna Zagalska

Maj 2024

9 maj

Cały dzień
Rozpoczęcie Dni Modlitw do Ducha Świętego w intencji OŻK

11 maj

Cały dzień
29. Międzynarodowe Spotkanie Ruchu Światło-Życie „Parresia” Online
Krąg Diecezjalny – wybory nowej pary diecezjalnej