Liturgia czy magia?

Jak wiemy, zbliża się 30. rocznica śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Z tej okazji Diecezjalna Diakonia Liturgiczna zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego rozważenia kolejnych Jego konferencji z tomu Eucharystia. Pokarm na śmierć i życie.

W najbliższą środę padną między innymi następujące słowa…

Wśród wielu ludzi rozpowszechnione jest takie myślenie: muszę być na mszy świętej w niedzielę, bo takie jest przykazanie, jeśli nie będę, popełnię grzech. Wobec tego wielu ludzi „zalicza” niedzielną mszę świętą. Wynika to z tego, że uważa się ją za obrzęd czy pewien zabieg, który działa automatycznie. […]

Wielu ludzi, mając jeszcze jakąś wiarę, właściwie nie wiadomo czy już nie zabobon, od czasu do czasu zamawia mszę świętą w jakiejś intencji, ale potem w niej nie uczestniczy. […] W takiej sytuacji pojmowana jest jako magia, jako pewien magiczny zabieg, który ma przynieść określone skutki. […]

Żyjemy w czasach, kiedy każdy człowiek ma dostęp do wysokiej kultury estetycznej […] i mimo woli porównuje starannie wyreżyserowane widowiska telewizyjne z – trzeba po prostu powiedzieć – niechlujstwem w sposobie wykonywania liturgii w naszych kościołach. Byle coś się działo przy ołtarzu. Niektórzy przestali być krytyczni, przywykli już do tego, bo tak było zawsze, skłaniają się ku takiemu myśleniu, że widocznie w tych świętych, religijnych obrzędach jest jakaś magiczna siła.

Słowa Ojca są wołaniem nie tyle o wierniejsze przestrzeganie rubryk, co wprost o ewangelizację, która „jest jedynym zadaniem Kościoła”. Nadal bowiem drzemie we mnie stary wyznawca Peruna i Światowida, gotowy przekładać klisze pogańskie na pojęcia chrześcijańskie i tak czynić sobie Boga na własny obraz i podobieństwo. Tymczasem Ewangelia ukazuje mi Chrystusa jako realnie żyjącą i działającą Osobę, z którą mogę i powinienem nawiązywać w życiu dialog. Kończy się zatem era magii, a rozpoczyna się era liturgii, opartej na zbawieniu i zaangażowaniu całego człowieka.

Spotkanie DDL odbędzie się 8 lutego w chorzowskiej parafii św. Jadwigi. O godzinie 18.00 rozpoczniemy je od źródła i szczytu, czyli od wspólnej służby przy stole eucharystycznym. Następnie, po spotkaniu z tekstem Ojca, porozmawiamy o nadchodzącej Kongregacji Odpowiedzialnych, o kolejnej edycji Śląskich Warsztatów Liturgicznych oraz o obchodach Festiwalu ks. Blachnickiego.

Z najlepszymi pozdrowieniami w Ofiarowanie Pańskie, czyli w Dniu Światła,

Mateusz Klaja

DDL Katowice

Maj 2024

9 maj

Cały dzień
Rozpoczęcie Dni Modlitw do Ducha Świętego w intencji OŻK

11 maj

Cały dzień
29. Międzynarodowe Spotkanie Ruchu Światło-Życie „Parresia” Online
Krąg Diecezjalny – wybory nowej pary diecezjalnej